Pre každý den s upraveným jedálničkom

Pre šport

Špeciálne programy

Aký vybrať program?

Priobjednajte si

Pre každý deň s upraveným jedálničkom

Pre šport

Špeciálne programy

Aký vybrať program?

Priobjednajte si

Často kladené otázky

Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky zákazníkov. Nenašli ste odpoveď? Napíšte nám e-mail, alebo zavolajte na +420 517 070 333.

 
Zdravé stravování - příprava pokrmů

Pre prehľadnosť sme otázky rozdelili:

Otázky na jedálniček a zloženie jedál

Kto zostavuje jedálničky?

Jedálny lístok ku každému programu je zostavený nutričnou špecialistkou Mgr. Kateřinou Šimkovou (Masarykova univerzita, lekárska fakulta, odbor výživa človeka) a jej tímom.

Je krabičkové stravovanie určené iba na redukciu hmotnosti?

Nie. Zdravé stravovanie pripravuje okrem špeciálnych redukčných programov aj vyvážený jedálniček na dlhodobé stravovanie pre všetkých, ktorí sa chcú stravovať zdravo a pestro, a nemajú čas alebo nechcú variť. V ponuke máme aj programy pre vegánov alebo dojčiace mamičky. V neposlednom rade môžu krabičkové stravovanie využiť ľudia, ktorí aktuálne pracujú z domu alebo nemôžu opúšťať domov. Zaisťujeme prípravu a rozvoz jedál aj pre seniorov i celé rodiny.

Naozaj pokrýva váš jedálniček všetky nutričné potreby? Nemusím užívať ďalšie vitamíny/minerálne látky/potravinové doplnky?

Celodenný jedálniček je zostavený tak, aby pokryl energetickú potrebu a ostatné nutričné požiadavky človeka podľa zvoleného programu (bielkoviny, sacharidy, tuky atď.). Odporúčame jesť ku krabičkám až 400 g čerstvej zeleniny. Žiadne doplnky stravy nie sú pre zdravého človeka potrebné. Ak máte špecifické dietetické požiadavky napríklad z dôvodu vášho zdravotného stavu, vždy ich konzultujte s vaším lekárom.

Nie som si istý, že budem schopný jesť len „zdravé a diétne“ potraviny, mám svoje obľúbené jedlá!

Naši zákazníci sa už presvedčili, že jesť zdravo neznamená len konzumovať naklíčené zrno a ovsené vločky. Vyvážená strava môže byť súčasne pestrá a chutná! Navštívte rubriku programy (u každého z nich nájdete fotogalériu jedál) a prezrite si týždenný jedálniček, tak zistíte pred objednávkou, aké jedlá môžete očakávať. Ďalšou možnosťou je objednať si dovoz škatuliek na skúšobný týždeň.

Diétam neverím - mám obavy z jo-jo efektu, hrozí pri konzumácii krabičiek?

Jo-jo efekt nastáva, pokiaľ hladujete. Pri krabičkovej diéte netrpíte hladom, ale jete primeranú a vhodnú stravu po celý deň. Dôležité je taktiež zvoliť správny stravovací program. Ak si neviete rady, naši operátori a nutričný tím vám s výberom pomôžu.

V priebehu odberu krabičiek venujte pozornosť veľkosti porcií a skladbe jedál. Až sa rozhodnete s odberom našej krabičkovej diéty skončiť, tak sa vám aktívny prístup oplatí, pretože zotrváte v správnom stravovacom režime. Krabičková diéta vás naučí správne návyky stravovania, urobíte si predstavu o vhodnej veľkosti porcií, úprave jedál a ich zložení. Bude tak pre vás jednoduchšie udržať si optimálnu hmotnosť.

Ako často sa jedlá opakujú?

Snažíme sa, aby sa jedlá opakovali čo najmenej v priebehu roka, prípadne vytvárame variácie na jedlá, ktoré mali najviac pozitívnych ohlasov. Za dobu nášho fungovania máme vytvorenú databázu viac ako 20 000 receptov. Pravidelne si do našej gastroprevádzky pozývame špičkových tuzemských i zahraničných kuchárov (napr. J. Punčochář, M. Ihnačák, Z. Krížik, R. David a ďalší), ktorí náš kuchársky tím školia, inšpirujú a zoznamujú s novými trendmi.

Sú vaše jedlá čerstvé, alebo varíte na viac dní naraz?

Nevaríme na viac dní naraz, ale každý deň pre vás varíme čerstvo pripravené jedlo. Jedlá chystáme od úplného základu, jednodruhové korenie a bylinky, výborné vlastné vývary a cestoviny. Pečivo berieme od lokálneho výrobcu.

Aké používate suroviny?

V naprostej väčšine prípadov používame čerstvé suroviny. Iba výnimočne používame mrazené (napríklad u morských rýb, ktoré u nás nie sú inak v predaji, alebo sezónne dostupné ovocie a zeleninu).

Ponúkate jedálniček pre diabetikov?

Áno a pre diabetikov je naša diéta veľmi vhodná! Pokiaľ trpíte diabetom, je pre vás vyvážená a pravidelná strava dôležitá a vedie k zlepšeniu zdravotného stavu. Pre objednanie diabetického jedálnička stačí túto skutočnosť uviesť do objednávkového formulára, alebo našim pracovníkom pri telefonickej objednávke. Nahradíme cukor, med a iné nevhodné potraviny náhradnými sladidlami alebo potravinami vhodnými. Na etikete našich jedál nájdete pre váš prehľad informácie o obsahu makronutrientov. Každopádne odporúčame jedálniček konzultovať s vašim lekárom.

Nejem niektoré potraviny, dokážete mi upraviť jedálniček podľa mojich požiadaviek?

Áno, úpravy sú možné, v niektorých prípadoch to ale môže byť na úkor pestrosti jedálnička.

 

Strážim si obsah soli, ako sú na tom vaše jedlá s jej obsahom?

To radi počujeme. Väčšina ľudí je zvyknutá na slanšie chute, pretože ich súčasný jedálniček obsahuje veľa priemyselne vyrábaných potravín, ktoré majú príliš vysoký obsah soli. Preto sa im naše jedlá môžu zdať menej dochutené, pretože sa snažíme menej soliť. Odporúčaný denný príjem soli je 5 ga túto hranicu prekračuje dospelý človek v SR trojnásobne. Pre predstavu: 1 kávová lyžička obsahuje cca 8 gramov soli.

Ak si zvolím konkrétny energetický rad napr. 7000 kJ, ale nevyberiem si celodenné menu, bude mať kombinácia zvoleného menu 7000 kJ?

Nie, zvolený energetický rad bude mať iba celodenné menu. V prípade, že si zvolíte napr. 7000 kJ rad a iba kombináciu raňajky+obed+večera, tak energetický rad bude pomerovo skrátený o energetickú hodnotu 2 desiat. To neplatí v prípade programu Jeme 3x denne, kedy je energetický rad rozpočítaný medzi 3 jedlá denne.

Otázky ohľadom rozvozu, distribúcie a balenia, reklamácií

Akým spôsobom je jedlo uchované počas rozvozu?

Jedlo je uskladnené počas rozvozu v chladiacich vozidlách.

Koľko stojí rozvoz?

Platíte cenu podľa nášho cenníka. Cena za rozvoz viacpoložkového menu je zahrnutá v cene jedál. Cena za dovoz jednotlivých chodov je uvedená v cenníku konkrétneho programu.

O koľkej mi jedlo doveziete? Môžem si vybrať konkrétny čas doručenia?

Jedlá rozvážame podľa rozvozového plánu (pre každý okruh môže byť iný časový plán – kontaktujte operátorku zákazníckeho centra pre informácie).

Konkrétny (a stály) čas doručenia bohužiaľ nastaviť nemožno (ani za príplatok). Aby sme mohli ponúknuť priaznivú cenu (a šetrili životné prostredie), snažíme sa, aby naše autá najazdili čo najmenej kilometrov. S ohľadom na to radíme zákazníkov na trasy podľa dodacej adresy a nie je možné zaistiť doručenie v konkrétny čas podľa priania klienta.

Viem, že v určitý deň nebudem v obvyklom čase doma, môžem zmeniť dobu závozu?

Dajte dopredu vedieť operátorovi, spoločne sa dohovoríte na zmene adresy či iných možnostiach. Možnosti doručenia podliehajú aktuálnym možnostiam vodiča (počet zastávok na trase, aktuálna dopravná situácia, možnosť vrátiť sa do miesta v iný čas atď.)

Potrebujem zrušiť už objednané a zaplatené dni, je to možné?

Áno, samozrejme – dajte nám vedieť, ktoré dni potrebujete odhlásiť. Už zaplatené dni vám vykompenzujeme dodávkou jedál na iné dni, podľa vášho priania. Rešpektujte prosím nutnosť dať nám zmenu vedieť 3 pracovné dni dopredu, neskôr už nie je možné objednávku na daný deň zmeniť.

Je možné využiť opakovane použiteľné obaly?

Bohužiaľ nie. Denne varíme jedlo pre viac ako 4500 klientov a nie je technicky možné, aby sme vykonávali sanitáciu jedlonosičov a ich distribúciu späť majiteľom. Dozorné orgány tolerujú tento systém pri malých prevádzkach za podmienky, že klient donesie obal, do ktorého sa hneď jedlo naplní.

Naše obaly sú plne recyklovateľné a platíme pomerne vysoké poplatky do fondu EKO-KOM, ktorý zaisťuje recykláciu väčšiny obalov v SR.

Podľa štatistík priemerný občan SR vyprodukuje 400 kg odpadu ročne. Pokiaľ sa stravujete s nami, misky, vrecká a fľaštičky vytvoria za rok odpad do 80 kg. Navyše nedochádza k plytvaniu s jedlom. Veríme, že v porovnaní s priemerom to nie je také zlé!

Varíte na sviatky?

Väčšinou platí, že pokiaľ sviatok vychádza na začiatok, alebo koniec týždňa (piatok, alebo pondelok) nevaríme. Pokiaľ sviatok vychádza uprostred týždňa, varíme. V decembri obvykle končíme v poslednom týždni pred Štedrým dňom a začíname druhý týždeň v januári.

Na rok 2024 nevaríme tieto dni: 29.3., 1.4., 5. 7., 28.10., a od 23.12. do 31.12.2024. Ostatné dni varíme. Ak máte záujem si na sviatok odhlásiť jedlo, nezabudnite to urobiť 3 pracovné dni vopred, ďakujeme!

Akým spôsobom uplatniť prípadnú reklamáciu?

Napriek všetkej starostlivosti, ktorú venujeme príprave aj rozvozu, sa môže vyskytnúť problém. Ozvite sa nám. Pracovníci zákazníckeho oddelenia určite všetko vyriešia k vašej spokojnosti.

Pretože sa reklamácie uplatňujú "na diaľku", prosíme vás o súčinnosť. V prípade reklamácie súvisiacej s kvalitou jedla alebo balenia/obalov žiadame o doloženie fotografie (fotografií) dokumentujúce vzniknutý problém. Upozorňujeme, že reklamácia obsahu/množstva (napríklad nedodanie správnej kombinácie jedál, poškodené obaly ai) a kvality jedla/senzoriky, je možné uplatniť najneskôr v deň konzumácie. 

Každou reklamáciou sa zodpovedne zaoberáme. V prípade oprávnenej reklamácie sa mimo kompenzácie vždy snažíme určiť pôvod chyby/problému a prijať opatrenia vedúce k zlepšeniu situácie.

Otázky na spôsob konzumácie, doplnky, ai.

Ako správne jedlo ohrievať?

Do fólie prepichnite dierky a ohrejte v mikrovlnnej rúre. Potrebný čas sa líši podľa druhu jedla a veľkosti porcie. Na rovnomerné prehriatie jedla odporúčame použiť stredný výkon (600-700 W) a dlhší čas. Pri otváraní fólie buďte opatrní, v krabičke môže zostať po ohreve para.

Niektoré jedlá zapekáme v strieborných hliníkových miskách – aj tie sú vhodné na ohrievanie v mikrovlnnej rúre. Niektoré typy mikrovlniek vyžadujú, aby ste misku umiestnili na keramický, alebo sklenený tanier, aby nedochádzalo ku kontaktu s konštrukciou mikrovlnky.

Môžete tiež jedlo ohrievať bez fólie alebo na tanieriku. Upozorňujeme, že takto ohriate jedlo je viac vysušené. 

Alternatívny spôsob ohrevu je vo vodnom kúpeli. Aby nedošlo k deformácii alebo spáleniu plastových obalov, teplota nesmie prekročiť 90 °C. 

Kedy mám krabičky jesť?

Každý deň v rovnakom čase, v pravidelných rozostupoch po cca 3 hodinách. Večera si doprajte najneskôr 3 hodiny pred spaním. Dodržujte naše diétne desatoro.

Prečo nevaríte na víkend?

Našich klientov nechceme prehltiť krabičkovou diétou. Dovážame teda jedlá iba na všedné dni a cez víkend si môžete dopriať jedlo, na ktoré máte chuť. Je vhodné dodržať nastavený režim tj. 5 jedál denne s optimálnymi rozostupmi a dostatok tekutín. Inšpirácie na recepty nájdete na našom blogu.

Môžem jesť k diéte ďalšie jedlá?

Pokiaľ odoberáte celodenný program (tj 5 jedál) a chcete schudnúť, nemali by ste konzumovať ďalšie jedlo. Celodenný program pokrýva vhodný príjem energie a obvykle znamená primeraný a zdravý váhový úbytok. V priebehu dňa sa môžete dojedať čerstvou zeleninou (až 400 g).

Aké môžem piť pri diéte nápoje? Nezaobídem sa bez svojej kávy, čo mám robiť?

Pite nesladenú neperlivú vodu alebo ovocné nesladené čaje. Vhodná je aj voda ochutená čerstvou pomarančovou alebo citrónovou šťavou, cca 3 litre denne. Kávy sa nemusíte vzdať. Mlieko do kávy je v poriadku, cukor neodporúčame. Nepite alkohol, je veľmi kalorický!

Musím vždy objednávať 5 jedál na deň? Môžem si objednať aj určité kombinácie?

Dostupné kombinácie jedál nájdete u jednotlivých programov.

Sú krabičky vhodné iba na redukciu hmotnosti, alebo ich môžem jesť trvalo?

Naše jedlá môžete jesť natrvalo! Ide o zdravú a vyváženú stravu. Rýchly prehľad si urobíte pohľadom na porovnávaciu tabuľku programov. S výberom vhodného programu vám radi pomôžeme.

 

Nenechajte si ujsť najdôležitejšie novinky o Zdravom stravovaní

Nebojte sa, váš email rozhodne neprehltíme.
Obvykle zasielame dve najdôležitejšie správy mesačne.

Vaše dáta sú v bezpečí. Prečítajte si viac o našich zásadách ochrany osobných údajov.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Po-Št:  8:00-17:00
Pi:       8:00-16:00
Ne:       12:00-19:00 (len otázky ohľadom rozvozu)

info@zdravestravovanie.sk


Informácie o našej krabičkovej diéte

O Zdravém stravování


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio